Czy na trupie Europy będą walczyć o władzę USA i Chiny? I czy Polska może w ogóle skorzystać na tych zmianach wykorzystując w sposób naturalny swoje położenie?
Piotr Chimko, lider zespołu kontroli & zakupów, Europa/Afryka
Podczas Dialogu Liderów nie otrzymamy gotowych recept i rozwiązań. Dostajemy kanwę, którą każdy może umieścić w swoim kontekście społecznym i biznesowym, żeby móc na niej bardziej świadomie tkać swoje decyzje i plany w celu zabezpieczenia ryzyk oraz tworzenia nowych wartości. Dla każdego, kto jest gotowy w ten sposób zmierzyć się z trudnymi pytaniami i jeszcze trudniejszymi wnioskami, takie wydarzenia i dyskusje, które podczas nich się wywiązują, wnoszą ogromną wartość.
Pod koniec sierpnia b.r. spotkaliśmy się w takim gronie podczas Dialogu Liderów w Sopocie. Pod batutą dr Jacka Bartosiaka, naczelnego geopolityka Polski, spędziliśmy kilka godzin rozmawiając o wojnie w Ukrainie, a zwłaszcza udanej obronie Kijowa, o napięciu na Morzu Południowochińskim, o trwającym niemieckim impasie i kilku innych istotnych kierunkach oraz o wpływie tych zjawisk i wydarzeń na potencjalny kształt strategicznych przepływów w nadchodzących kilkunastu latach. Na horyzoncie rysuje się walka o zasoby energetyczne i żywnościowe, tendencje odśrodkowe państw narodowych oraz coraz śmielej zarysowujący się brak solidarności europejskiej. Czy na trupie Europy będą walczyć o władzę USA i Chiny? I czy Polska może w ogóle skorzystać na tych zmianach wykorzystując w sposób naturalny swoje położenie?
Równolegle trwała dyskusja o podboju kosmosu przez analogię do podboju oceanów w dobie wielkich odkryć geograficznych. Rozmawialiśmy o u umieszczonej w tym kontekście roli globalnego hegemona jako gwaranta bezpieczeństwa, który stwarza optymalne warunki dla rozwoju naukowego i gospodarczego. Czy tak jak USA gwarantuje bezpieczeństwo – teoretycznie powszechnie dostępnych – wód międzynarodowych – tak będzie w stanie gwarantować bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej?
Od kiedy przychodnia w smartfonie albo smartwatchu – to już nie science-fiction…? Dlaczego patenty i własność intelektualna, to nowa waluta przyszłości?
Na bazie geopolityki wraz z dr. inż. Robertem Klinskim i Krzysztofem Mędralą rozmawialiśmy o najbardziej atrakcyjnych szansach, które pojawiają się na horyzoncie – inwestycjach we własność intelektualną, w szczególności w branży medycznej, która notuje niespotykane wcześniej tempo rozwoju. W świecie, gdy korporacje technologiczne zbierają i wykorzystują petabajty danych o nas w celu sprzedania nam kolejnych, dopasowanych do naszych preferencji usług, firmy z branży MedTech uczestniczą w rewolucji w ochronie zdrowia. Przychodnia w smartfonie albo smartwatchu to już nie science-fiction, tylko rzeczywistość. Obrazowanie 3D wspierające lekarza w operacji w czasie rzeczywistym – to już się dzieje. Czy zatem czeka nas świetlana przyszłość i długie życie w zdrowiu? To zależy od tego, jak skuteczni będziemy w zmaganiu się z machiną administracyjną oraz czy damy się wyprzedzić w innowacjach krajom, w których nie obowiązują sztywne zasady dotyczące ochrony danych osobowych, zwłaszcza medycznych.
Rozważania o stanie świata, jego przyszłości i pojawiających się szansach, zgrabnie podsumowywał gospodarz Dialogu Liderów – Robert Krool. W oparciu o archetypy i przykłady z historii pokazał, że dziejące się wielkie zmiany są de facto kolejną iteracją tego wszystkiego, co już było, tyle, że na kolejnym poziomie rozwoju cywilizacyjnego.
Co dzieje się, gdy kilkunastu ekspertów w swoim fachu, którzy jednocześnie mają szerokie horyzonty społeczne, spotyka się w jednym miejscu, żeby porozmawiać? A co, jeśli rozmowy dotyczą współczesnej i przyszłej geopolityki, nowych marż i globalnych trendów w innowacjach i biznesie? Niewątpliwie można spodziewać się dawki skoncentrowanej wiedzy przyprawionej odrobiną inspiracji. Można spodziewać się trudnych pytań i nieoczywistych odpowiedzi. Można wreszcie spodziewać się, że po takim spotkaniu każdy z uczestników będzie spoglądał na otoczenie trochę inaczej, nieco mądrzej i dużo bardziej świadomie…
A do głosu i felietonu Roberta Kroola, zapraszam tu:
Inteligencja pasożyta, a zjawisko „komórek opętanych”… Felieton Roberta Kroola