Mentoring – czym jest?

Mentoring – czym jest?


To forma wsparcia inna niż poradnictwo, coaching czy terapia, choć dotyczyć może tych samych obszarów życia i typów problemów.
Terapeuta lub coach pracują za pomocą pytań. Nie zaczynają od diagnozy. Mentor diagnozuje. Sprowadza do brzegu, na ziemię, tym samym do sformułowania ryzyk, zagrożeń. Pomaga w wypracowaniu strategii ich eliminacji. Porażki i marzenia są przekuwane w strategie oraz namierzane wartości, a przede wszystkim w: DECYZJE.
Mentor w przeciwieństwie do coacha nie dba w rozmowie aż tak o wsparcie motywacji i poziomu energii klienta. Jeśli klient nie radzi sobie z daną sytuacją, to oznacza, iż powinien dostać czas na zatrzymanie – i zagłębienie się w meandry danej sprawy, w tym merytorykę. Tu mentor znowu w przeciwieństwie do coacha, udziela rad lub wręcz wprowadza w świat nieoczywistych konsekwencji konkretnej decyzji lub opcji.

Mentor – czy to wymagająca rola?


Tak i sprowadza się do absolutnej szczerości, a nierzadko do zabrania nadziei klientowi. Lub innych urojeń, które towarzyszą decydentom od wieków. Zabranie nadziei, pozbycie się urojenia, to zupełnie coś innego niż wystraszenie kogoś, mylnie zwane demotywacją. Rola mentora, to między innymi postawić klienta w świetle, w jakim on sam nie chciałby się zobaczyć. Powiedzieć to, co sam klient nie chciałby usłyszeć, a wszystko to po to, by przestał się miotać – pozbył urojenia, wrócił do siebie i podjął – tę WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ. I właśnie przy tym ostatnim pojęciu, jest przypisana prawdziwa wartość pracy mentorskiej.

Dla kogo?


Jeśli czujesz, że Twój dylemat, problem lub wątpliwość nie można przekuć w decyzje, jeśli nie umiesz ocenić tego co się dzieje z Tobą, z Twoim zespołem, organizacją lub rodziną wybierz mentoring. W trakcie jego trwania, możesz spokojnie sięgnąć po porady specjalistyczne, zaś dobry mentor będzie je znał z autopsji i odpowiednio Ci rekomendował.

Etapy i produkt mentoringu?


Czego możesz oczekiwać zatem od mentora… Istnieją dwa realne produkty działań mentoringowych: rozpoznanie/diagnostyka wyróżników oraz właściwie decyzje. Strategia wyróżników i raport mentoringowy są zazwyczaj podkreślane w dyskusjach o tym co można wziąć w rękę po usłudze mentoringowej, jednak 25 lat naszych doświadczeń pokazuje, że te dokumenty mają drugie dno, to właściwe – a jest to zawsze – właściwa decyzja klienta.

Menti – czy klient?


Dla nas każdy jest klientem, menti to określenie znane nam ze świata mentoringu korpo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź nasze najnowsze wpisy